Nekaj dejstev
Jagode haskap, znane tudi kot sibirske borovnice, so v zadnjih letih vse bolj priljubljene tudi v Sloveniji. Pogovarjali smo se z Boštjanom Lesarjem, predsednikom društva pridelovalcev jagod Haskap, ki nam je povedal številne zanimivosti o tem izjemnem sadežu.
Jagode haskap, ki izvirajo iz severovzhodne Azije, so zaradi svoje bogate hranilne vrednosti in edinstvenega okusa vse bolj priljubljena izbira za slovenske kmete in vrtnarje.
Pridelava v Sloveniji
Prve nasade haskap jagod so v Sloveniji zasadili pred približno desetimi leti. Danes se površine teh nasadov raztezajo na okoli 100 hektarjih. Gojitelji haskap jagod se z namenom promocije in prodaje teh jagod združujejo in povezujejo v društvo.
Pogovarjali smo se z Boštjanom Lesarjem, predsednikom društva pridelovalcev jagod haskap in docentom na oddelku za lesarstvo na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, ki je povedal: »Haskap jagode uspevajo v Sloveniji že od leta 2014, ko smo zasadili prve večje nasade. Danes jih gojimo na več kot 100 hektarjih po vsej državi, največ na Štajerskem. Lahko bi rekel, da se njihova priljubljenost povečuje.«
Kdaj so v Sloveniji dostopne jagode haskap?
Haskap jagode z rumenimi cvetovi cvetijo zelo zgodaj, že marca, plodovi pa zorijo od maja do konca junija. Da bi zagotovili uspešno oprašitev, je potrebno posaditi vsaj dve različni sorti jagod haskap. Plodovi so temno modre barve in bogatega sladko- kislega okusa, ki spominja na borovnico, robido, črni ribez in malino. Primerni so tako za sveže uživanje kot za predelavo v različne izdelke.
Plodovi jagod haskap so podolgovate oblike, vendar se lahko velikost in oblika plodov precej razlikujeta med različnimi sortami. Nekatere sorte imajo bolj okrogle plodove, druge pa izrazito podolgovate. Vse zrele jagode haskap so modro-vijolične tudi znotraj.
Jagode haskap so polne vitaminov
Haskap jagode so polne antioksidantov, saj jih vsebujejo do 3-krat več od ameriških borovnic. Poleg tega vsebujejo veliko vitamina Cin mineralnih snovi ter vlaknin, kar jih uvršča med bolj hranljive vrste jagodičja. Vsebujejo tudi skoraj toliko kalija kot banana. Poleg tega so bogate z antocianini, ki jim dajejo značilno barvo in okus. Zaradi sladko-grenkastega priokusa so primerne tako za sveže uživanje kot za predelavo v različne izdelke.
Vzgojimo jih lahko tudi sami na vrtu
Haskap jagode lahko uspešno gojimo tudi na domačih vrtovih. Grmički so nezahtevni za vzdrževanje in ne potrebujejo kislih tal, kot je to značilno za nekatere druge vrste jagodičja. Najbolje uspevajo na sončnih legah z zadostno količino padavin. Obrezovanje je priporočljivo pozimi ali zgodaj spomladi, da se ohranita bujna rast in rodnost. Grmi so odporni na pozebo tudi temperatura -7 °C. ne poškoduje cvetov. «
Pet nasvetov za uporabo haskap jagod
- Uživanje svežih plodov: Jagode haskap lahko uživate sveže, neposredno z grma, ali nabranih v posodice. Njihov sladko-grenkast okus je odličen za osvežitev.
- Sokovi in smoothieji: Jagode lahko zmešate v sokove ali smoothieje, kjer dodajo bogat okus in hranilne snovi.
- Marmelade in džemi: Zaradi svoje teksture in okusa so haskap jagode odlične za pripravo marmelad in džemov.
- Pecivo in sladice: Uporabite jih kot nadev za pite, torte in druge sladice, kjer bodo poskrbele za edinstven okus.
- Sladoled: Dobra poletna osvežitev, ki so jo lahko pripravite tudi doma.
- Zamrzovanje: Jagode haskap lahko zamrznete in jih kasneje uporabite za različne kulinarične kreacije skozi vse leto.
Zdaj je pravi čas, da poskusite jagode haskap in se prepričate o njihovem polnem okusu. Nasade jagod haskap najdete po celotni Sloveniji. Večina nasadov prideluje jagode haskap po načelih ekološke pridelave.
V sezoni pa jih najdete tudi na posameznih tržnicah širom Slovenije.





